23.05.2014

Bu afişler Harika

Önceki yazımda bahsettiğim Marc Quinn Aklın Uykusu sergisinin olduğu gün İstiklale gitme nedenim o sergiydi. Orayı gezmiş çıkmıştık Salt çok yakınındaydı ve bir bakalım diye içeri girdik. Kimin sergisi olduğunu bilmiyoruz sadece dikkatimizi çekti. 

Henry Tomaszewski Diye birinin afiş sergisi vardı Salt'ın forum kısmında. 

Öyle bakmaya başladık giriş kısmından itibaren ilk baktığımızda bile sanki günümüz burdaymış gibiydi. 

Henry Tomaszewski Polonyalı bir afiş tasarımcısı ve akademisyenmiş. İçeride kim olduğuna dair ekrandan bilgi alma işini en sona bıraktık çünkü afişlere bakmayı kesemedik. Çok ilgi çekiciydiler. Sanki Warhol'un popüler kültürü oluşturmasının başlangıcını gerçekleştirmişler gibi.

Polonyalı afiş sanatçısıın sergisinin olmasının nedeni Türkiye Polonya ilişkilerinin 600. yılı olmasıymış. Bu sergi 18 mayısta sona erdi ama Türkiye Polonya ilişkileriyle ilgili Sabancı Müzesinde de bir sergi var.

Forum kısmındaki bütün afişlerin fotoğrafını çektim. 

Hepsinde tanıdık bir şeyler vardı. Carmen, Hamlet gibi...

Sadece yorumlanması farklıydı ve renkler illüzyonlar harikaydı.

Mesela ''to be or not to be?'' değil de ''to be war not to be?''    :)
Yeni yazma fırsatı buluyorum şuan sergi bitmiş durumda ama sergilenen tüm afişleri internette  var. 

Salt çıkısında da Galata'ya inip kulenin ucunda kahvemizi içerek güzel günü tamamladık.

Henryk Tomaszewski  Kimdir?
Henryk Tomaszewski (1914 – 2005) Polonyalı bir afiş tasarımcısı, illüstratör ve akademisyendir.
1934-39 yılları arasında Varşova Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından Varşova’da serbest tasarımcı olarak pratiğini kurdu. O ilk günlerden bu yana meşhur Polonya afiş ekolüne tesir etmiş başlıca tasarımcılardan biri oldu. İmaj kullanımındaki huysuz mizah ve kuvvetli sadelikle tanınan sanatçı siyasi ve kültürel afişler, kitap kapakları, çocuk kitapları için illüstrasyonlar, mizahî illüstrasyonlar ve sahne tasarımları üretti. 1950’lerden bu yana Polonya afiş ekolü üzerindeki hakimiyeti ve üretkenliği bir çok uluslararası sergiyle doğrulandı. Varşova Afiş Bienalleri’nde layık görüldüğü onlarca ödülün yanında, 1963 Sao Paulo Bienali’nde birincilik ödülünü, 1965 Leipzig Kitap Fuarı’nda ise altın madalya kazandı. Profesyonel pratiğindeki üstün başarısına, 1955-85 yılları arasında Varşova Güzel Sanatlar Akademisi’nde grafik tasarım profesörü olarak verdiği derslerle eğitime yaptığı değerli katkılar eşlik etti. İzinden giden yeni kuşak Polonyalı tasarımcılar onun rehberliğinden faydalandılar. İşleriyle, aralarında Fransız grup GRAPUS’un kurucuları ve Britanya doğumlu illüstratör Andrzej Klimowski’nin de bulunduğu bir çok uluslararası sanatçının hayranlığını kazandı. 1975’te Londra’daki Kraliyet Sanat Cemiyeti tarafından Onursal Endüstri Kraliyet Tasarımcısı ünvanına layık görüldü. AGI (Alliance Graphique International) üyesiydi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ne düşünüyorsunuz?